Michael Pillsbury: STOLETÝ MARATON
- -20%

- Celý popis
- UKÁZKA Z KNIHY
- Michael Pillsbury: STOLETÝ MARATONSkladem > 5 ks338 Kč307 Kč bez DPH
Michael Pillsbury je sinolog a bezpečnostní analytik, jehož znalostí a zkušeností využívají americké vlády již od éry Richarda Nixona. Studoval na Stanfordské a Kolumbijské univerzitě, načež působil jako analytik neziskové organizace RAND a badatel na Harvardu. Zastával významné posty na ministerstvu obrany a ve štábech čtveřice senátních výborů. Je členem Rady pro mezinárodní vztahy a Mezinárodního ústavu strategických studií. Žije ve Washingtonu, D. C
--
Pravidla čínské strategie Stoletého maratonu:
Ukolébej soka pocitem bezpečí, aby polevil v ostražitosti. Čínská strategie se řídí zásadou, že mocný protivník, jakým jsou například dnešní Spojené státy, by se nikdy neměl provokovat, jestliže k tomu ještě neuzrál čas. Pravé úmysly by se měly držet v naprosté tajnosti, dokud nenadejde ten nejlepší okamžik k úderu.
Nakloň si protivníkovy poradce. Čínská strategie klade důraz na rozvrácení soupeřova tábora zevnitř, čehož lze docílit tím, že si získáte náklonnost vlivných poradců spojených s aparátem protivníkova vedení.
Na vítězství trpělivě vyčkávej − desítky let, nebo i déle. Během období Válčících států se rozhodující vítězství nikdy nezrodilo ihned. Na vítězství se muselo trpělivě a s rozmyslem čekat. Dnešní čínské vedení si ve vyčkávací hře vyloženě libuje.
Ukradni svému protivníkovi nápady a techniku, kterou pak uplatníš ke strategickým účelům. Současná Čína se jen pramálo nechává svazovat právními restrikcemi západního střihu a není pochyb o tom, že podporuje krádeže sloužící strategickým účelům.
Dlouhý zápas nemusí rozhodnout síla armády. Čínská strategická škola se nespoléhá na kumulaci hrubé síly, ale spíš na trpělivé vyčkávání, během něhož si bere na mušku nepřítelova slabá místa.
Měj na paměti, že hegemon podnikne krajní, ba i brutální kroky, jen aby si udržel své výsadní postavení. Čínská strategická škola automaticky předpokládá, že když hegemon − jímž jsou v dnešním kontextu Spojené státy − začne oproti ostatním ztrácet na síle, rozhodně nevyklidí jen tak tiše pole.
Nikdy nezapomínej na š’. Zásadní složku čínské strategie tvoří dva momenty: vnutit druhým lstí svou vlastní vůli a vyčkat s úderem do okamžiku, kdy nastane ta nejvhodnější příležitost.
Vytvoř a uplatni metodiku, s jejíž pomocí odhadneš, jak si stojíš vůči potenciálním vyzyvatelům. Čínská strategická škola přikládá nesmírný význam schopnosti posoudit vlastní relativní sílu, a to nejen v období války, ale také míru.
Vždy se měj na pozoru, aby ses nenechal druhými obelstít či vehnat do obklíčení. Jakýsi hluboce zakořeněný smysl pro paranoiu vede čínské představitele k přesvědčení, že se je všichni potenciální soupeři pokoušejí obelstít, a proto Číně nezbývá než reagovat dvojtvářností.
...
416 stran
ISBN 978-80-87950-67-8
Přeložil Jan Prokeš