Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 900,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
 1. Úvod
 2. Beletrie
 3. Malamud Bernard: Pták Židák

Malamud Bernard: Pták Židák

Sebrané povídky

Sebrané povídky Bernarda Malamuda představují první kompletní české vydání spisovatelových krátkých próz. Kniha obsahuje padesát pět povídek, z toho v... celý popis
Dostupnost
Poslední kusy
Běžná cena
368 Kč
295 Kč
268 Kč
bez DPH
Momentálně není k dispozici
Číslo produktu:2
Výrobce:Rybka Publishers
 • Celý popis
 • Malamud Bernard: Pták Židák
  Malamud Bernard: Pták Židák
  Poslední kusy
  295 Kč
  268 Kč bez DPH
Celý popis

Sebrané povídky Bernarda Malamuda představují první kompletní české vydání spisovatelových krátkých próz. Kniha obsahuje padesát pět povídek, z toho více než polovinu dosud nevydaných. Celý soubor Malamudových prozaických textů je co nejpřesněji uspořádán nikoli tak, jak vycházely, ale v posloupnosti, jak byly napsány.

"Vytvářet o samotě příběhy vůbec není špatný způsob, jak žít naši lidskou samotu," napsal Bernard Malamud nedlouho před svou smrtí; je to jeho charakteristicky nenápadná věta, z níž prosvítá jeden z hlavních námětů jeho literární tvorby. Právě díky této osamělé práci se čtenářům dnes dostává do rukou povídková tvorba, jež se svým rozsahem vyrovná dílu málokterého spisovatele. Mezi rokem 1940 a smrtí v roce 1986 napsal některé z nejoriginálnějších a nejvýraznějších povídek své doby. Nyní vychází soubor všech jeho povídek poprvé pohromadě v této knize.
Kniha Sebrané povídky Bernarda Malamuda obsahuje padesát pět povídek; začíná povídkou "Příměří" z roku 1940 a končí dvěma povídkami z 80. let, kdy Malamud začal experimentovat s novou formou. Celý soubor Malamudových prozaických textů je co nejpřesněji uspořádán nikoli tak, jak vycházely, ale v posloupnosti, jak byly napsány. Je z nich zřejmý úžasný autorův vývoj za celých čtyřicet let - od realismu charakterizujícího povídky o koloniálu a životě v Brooklynu až po fantazii a rozmáchlou svobodu textů jako "Pták židák", "Mluvící kůň" a "Vykoupená Alma".
Čeští čtenáři se dosud mohli seznámit pouze s necelou polovinou Malamudovy povídkové tvorby, především v knižních výborech Idioti mají přednost (Odeon, 1966) a Život je lepší než smrt (Akropolis, 1995). Sebrané povídky Bernarda Malamuda tak představují první kompletní české vydání spisovatelových krátkých próz.

Bernard Malamud (1914-1986), syn ruských židovských emigrantů, získal vysokoškolské vzdělání na City College a Columbia University. Kromě literární tvorby se věnoval též pedagogické činnosti, nejprve jako středoškolský profesor v New Yorku (1940-1949), později na vysokých školách (1949-1961 na Oregon State University, 1961-1966 a 1968-1986 na Bennington College). V letech 1979 až 1981 působil jako prezident amerického PEN klubu.
Miluji rozkoše, jež povídka nabízí. Jednou z nich je rychlá odměna. Ať už se stane cokoliv, stane se to rychleji. Spisovatel si osedlá svého osobního Pegase, i kdyby to měla být jen jankovitá herka, která to niky nedotáhla na závodní dráhu; prostě naskočíte a jízda začíná. Krajina, jíž projíždíte, vás často překvapí a stejně tak někteří lidé, s nimiž se potkáte. Kdesi jsem řekl, že povídka vměstná člověka do několika stránek, a přitom vypovídá o celém jeho životě. Je to drama plné napětí, odehrává se rychle a má velmi často bizarní ráz. Dobrá povídka na několika stranách zobrazí život v celé jeho složitosti, a k tomu přináší překvapivý a působivý účin uvědomování - to je přece docela slušná odměna!
Spisovatel se do příběhu nepouští jen pro radost z jízdy samé. Zůstává s ním v těsném spojení, když se před ním otevírá krajina a on vstupuje do dějů; má radost z toho, jak se mu jeho příběh pod rukama rozvíjí, a pokouší se předvídat jeho spravedlivé rozuzlení. Jakmile jeho postavy vycítí autorovo sebevědomí, předvedou mu, jak podivuhodné kousky dokážou. V tu ránu se stává sám postavou v cirkuse s hlučnou kapelou. To mu dodává elán a dobrou náladu. Má-li štěstí, budou mu vážné věci připadat legrační.
A ještě toto chci říci: jelikož literatura člověku přisuzuje jeho hodnotu tím, že jej popisuje, projevuje zároveň sklon k mravnosti v tom smyslu, v jakém jsou básně Roberta Frosta "pomíjivou oporou proti zmatku". Umění oslavuje život a dává nám náš vlastní rozměr.
Bernard Malamud

Bernard Malamud je autorem sedmi románů - Smolař (1952, č. 1968), Příručí (1957, č. 1972), Nový život (1961), Správkář (1967, č. 1985), Nájemníci (1971, č. 1997), Dubinovy životy (1979, č. 1999), Boží milost (1982, č. 1995) a nedokončeného románu Národ. Za své dílo obdržel dvakrát Národní knižní cenu (za sbírku povídek Kouzelný soudek a román Správkář), Pulitzerovu cenu (za Správkáře) a Zlatou medaili za prózu od Americké akademie umění a literatury. Mezinárodní věhlas si rovněž získal svou povídkovou tvorbou, která vycházela postupně v letech 1940 až 1986.

Zboží zařazeno v kategoriích
http://navrcholu.cz/Statistika/98205/
Kontakt
Rybka Publishers
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz