Ilan Pappé: DESET MÝTŮ O IZRAELI
- -20%

- Celý popis
- Ilan Pappé: DESET MÝTŮ O IZRAELISkladem > 5 ks255 Kč232 Kč bez DPH
Doslov k českému vydání: Břetislav Tureček
"Bořitel mýtů": recenze na iliteratura zde
"Dějiny studovat objektivně nelze, říká izraelský nový historik" – rozhovor s autorem při jeho návštěvě v Praze zde
"Ani s matkou Terezou by si Palestinci nepomohli"- v Praze rozhovor s autorem při jeho návštěvě v Praze zde
České republice je převažující veřejné mínění zcela nekritickyna straně Izraele. Je proto dobře, že pro čtenáře ochotné vnímati argumenty protistrany se na český trh dostává Pappého kniha Deset mýtů o Izraeli. (Břetislav Tureček)
Ilan Pappé je jednou z nejvýraznějších a v očích mnoha i nejkontroverznějších tváří „disidentské“ skupiny izraelských historiků, kteří od osmdesátých let dvacátého století na základě nově zpřístupněných, odtajněných archivních dokumentů kriticky přehodnocují zavedený oficiální výklad izraelských dějin, především pak období spjaté se založením Státu Izrael v roce 1948 a s izraelsko-palestinským konfliktem, který ani po dlouhých desetiletích nedospěl k mírovému řešení. V rámci volného uskupení „nových historiků“ patří Pappé k těm nejradikálnějším. Za své postoje čelil ve své rodné zemi ostrým útokům, ba výhrůžkám smrtí, a když byl v roce 2007 v podstatě vyštván z Haifské univerzity, rozhodl se pro odchod do Velké Británie, kde dodnes působí na Exeterské univerzitě.
Ve své knize Deset mýtů o Izraeli, která vyšla v roce stého výročí Balfourovy deklarace a padesátého výročí okupace zbylých palestinských území, Pappé vyvrací základní mýty, o něž se opírá „státní doktrína“ a oficiální narativ Státu Izrael. Zpochybňuje například tradiční představu, že Palestina byla před příchodem prvních sionistů takřka liduprázdnou, zaostalou pouštní krajinou, demaskuje mýtus o dobrovolném odchodu palestinských uprchlíků v roce 1948, ukazuje neudržitelnost teze, že neexistuje žádná souvislost mezi sionismem a kolonialismem, dokazuje nepravdivost názoru, že Izrael v roce 1967 při šestidenní válce jednal tak, jak jednal, proto, že „neměl na vybranou“, demonstruje neobhajitelnost přesvědčení, že Izrael se v rámci mírového procesu z Osla skutečně pokoušel o urovnání konfliktu a uzavření míru, a v neposlední řadě koriguje široce sdílené mínění, že Izrael je demokratickým státem…
Zároveň je nutno dodat, že nesmlouvavý bořitel mýtů Ilan Pappé bývá obviňován z toho, že sám manipuluje s fakty a vytváří mýty nové. Ovšem i ti, kdo s ním nesouhlasí, by si jeho argumenty podložený výklad měli vyposlechnout.
České vydání opatřil doslovem Břetislav Tureček. Součástí knihy jsou barevné mapy.
Ilan Pappé se narodil roku 1954 v Haifě jako syn židovských emigrantů, kteří ve třicátých letech dvacátého století uprchli z nacistického Německa. Po studiích na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a Oxfordské univerzitě vyučoval v letech 1984 až 2007 politologii na Haifské univerzitě a v letech 2000 až 2008 předsedal Institutu Emila Toumy pro palestinská studia. V roce 2008 se přestěhoval do Velké Británie. Je profesorem na Vysoké škole sociálních věd a mezinárodních studií na Exeterské univerzitě, ředitelem Evropského střediska pro palestinská studia a spoluředitelem Exeterského centra pro etnopolitická studia. Zaměřuje se na arabsko-izraelský konflikt, historii Palestiny a izraelské dějiny. Je autorem desítek odborných statí a knih, z nichž nejznámější jsou The Ethnic Cleansing of Palestine (2006), The Modern Middle East (2005), A History of Modern Palestine: One Land, Two Peoples (2003) a Britain and the Arab-Israeli Conflict (1988). Jakožto politický aktivista prosazuje jednostátní řešení izraelsko-palestinského sporu.
200 stran + osmistránková barevná příloha, pevná vazba
Přeložili Magdaléna Jehličková a Filip Outrata