banner

Úvod »Beletrie» Sepúlveda Luis: Stařec, který četl milostné romány


        

Sepúlveda Luis: Stařec, který četl milostné romány

img

 

Číslo produktu: 8
Výrobce: Rybka Publishers
běžná cena 199 Kč
naše cena bez DPH: 163 Kč
naše cena s DPH (10 %):
179 Kč

Chilský spisovatel Luis Sepúlveda se v Praze setká se svými čtenáři

PRAHA (PressNews) - Setkání se světoznámým chilským prozaikem Luisem Sepúlvedou, autorem knih Stařec, který četl milostné romány, Deník sentimentálního zabijáka (vydalo nakladatelství Rybka Publishers), Patagonský expres a Sbohem Pampo (nakladatelství Julius Zirkus), se uskuteční ve středu 21. června v 15.00 v paláci knih Luxor na Václavském náměstí 41. Autogramiádu uvádí překladatelka Anežka Charvátová.

 

Svou světoznámou novelu Stařec, který četl milostné romány napsal Luis Sepúlveda po sedmiměsíčním pobytu v pralese u indiánského kmene Šuarů. Děj příběhu, kterým chilský autor v roce 1989 oživil zájem Evropanů o latinskoamerickou literaturu, se odehrává v amazonské oblasti Ekvádoru.

Do zapadlé vesnice s lehce ironickým názvem El Idilio ("Idyla") přijíždí po řece dvakrát do roka ambulantní zubař, aby vesničanům ulevil od trápení s bolestmi zubů. Jedním z jeho přátel je i starý muž, který čte rád milostné romány, a zubař mu jich vždy přiveze zásobu na celý půlrok. Antonio José Bolívar odešel do džungle spolu se svou ženou, ta v ní ale přišla o život. Antonio nejprve z její smrti vinil džungli, ale s postupem času, který strávil životem s místními indiány, si začíná džungle vážit a vidět v ní nádhernou bytost, a současně pochopí, jakou zkázu do ní vnáší civilizace. Antonio žije svůj vesnický život, sám se svými milostnými romány. Když však okolí vesnice začne ohrožovat ocelotí samice, je díky svým zkušenostem s životem v džungli povolán, aby tento problém vyřešil

Kniha psaná střízlivým až lakonickým stylem přináší kromě nového stylu i nový pohled na téma pralesa: prales tu není idylický ani hrůzný, nýbrž je vylíčen jako živoucí bytost, rovnoprávná s člověkem. Sepúlveda zdůrazňuje vzájemnou závislost člověka a přírody; člověk jí není nadřazen, ani ji nedobývá, nebojuje s nelítostnou přírodou o životní prostor, na nějž jako by měl automatické právo, ale naopak má být vůči ní pokorný a přijmout její zákony; pak jí není vydán všanc a nehrozí mu, že ho prales pohltí.

LUIS SEPÚLVEDA se narodil v Chile roku 1949. Od útlého mládí rád cestoval, nejprve s batohem na zádech po Chile a okolních zemích, později po celém světě. V roce 1969 dostal pětileté stipendium na studium dramatického umění v Moskvě, odkud byl po pěti měsících vyloučen "pro nevhodné chování" za svůj styk s disidenty. V Chile pak vedl studentské hnutí, za vlády Salvadora Allendeho řídil literární řadu, v níž vycházela v levných edicích nejlepší díla světové literatury. Po Pinochetově puči byl dvakrát zatčen a odsouzen za "zradu a podvratnou činnost" na doživotí. Amnesty International pro něj vymohla změnu trestu na osm let vyhnanství. Od té doby žije v Exilu.
LUIS SEPÚLVEDA je autorem čtyř knih. Po své první a nejznámější novele Stařec, který četl milostné romány napsal román Svět konce světa, u jehož zrodu stálo úsilí ekologů o záchranu patagonských velryb. Následoval Člověk se jménem toreadora, čtvrtou a zatím poslední knihou je černý román Deník sentimentálního zabijáka, jenž se dočká českého vydání v roce 2002. Luis Sepúlveda žije střídavě v Evropě a v Latinské Americe a sám se považuje za světoobčana.