banner

Úvod »Beletrie» Durrell Lawrence: Monsieur aneb kníže temnot


        

Durrell Lawrence: Monsieur aneb kníže temnot

img

 

Dostupnost: UPOZORNĚNÍ: Poslední kusy - prosím, před objednáním nám zašlete dotaz na e-mail: mrybka@grbox.cz
Číslo produktu: 5
Výrobce: Rybka Publishers
běžná cena 248 Kč
naše cena bez DPH: 203 Kč
naše cena s DPH (10 %):
223 Kč

Gnostický román (z cyklu Avignonský kvintet) Anglický romanopisec a básník, u nás známý monumentálním románem Alexandrijský kvartet, situoval svůj druhý románový cyklus do Avignonu, města obtěžkaného historií, a stejně jako ve své předcházející knize věnuje značnou pozornost jeho geniu loci a ponoru do teorií starověkých (a středověkých) gnostiků.

Román Monsieur aneb Kníže temnot, odehrávající se v kraji Provence, je příběhem hledání ztraceného zlatého pokladu rytířského řádu templářů, které se stává obecnějším hledáním smyslu života, smrti a moudrosti. Kniha je zároveň zasvěceným úvodem do gnosticismu, filozofie, která vychází z toho, že pánem tohoto světa je zlo, ale přesto nerezignuje na hledání univerzálního ducha světla, byť by měl být za hranicí tohoto života. Gnostická představa hmoty jako zlého démona, související s touhou vlastnit a ovládat je v dnešní době obzvlášť inspirativní. Lawrence Durrell je pokládán za předchůdce magického realismu, k tomu jistě přispěl i jeho zájem o magii, alchymii, mystické zážitky, rituály, gnosticismus i jiná kacířská učení. Lawrence Durrell byl posedlý tématem šílenství, lásky a především smrtí, mystériem smrti. Odtud se zřejmě bere i jistá krutost, v posledních románech velmi zjevná. Sám autor k tomu říká: "Ďábla máme všichni v sobě."
Durrellovy romány jsou přitažlivé právě svou tajuplností, navíc čtenář může s autorem sdílet potěšení ze zrcadlové hry iluze a reality. Ostatně Lawrence Durrell vždy tvrdil, že "umělecké dílo je životu podobnější než život sám".

"Mým hlavním životním cílem bylo stát se básníkem, a to pokud možno originálním," prohlásil Lawrence Durrell. To se mu skutečně podařilo, obdiv vzbuzovala jeho práce s jazykem, smysl pro detail a schopnost vyvolat vizuální představu krajiny, k níž měl doslova mystický vztah, ovšem tento talent uplatnil i v díle prozaickém.

O své románové tvorbě vždy uvažoval jako o románových celcích, a právě ty ho nejvíce proslavily: Alexandrijský kvartet (1957-60, česky 1989) a Avignonský kvintet (1974-85). Postavy volně přecházejí z tetralogie do pentalogie, podobně jako hlavní Durrellova témata - umění, láska a smrt. Do Avignonského kvintetu, jehož první díl se konečně dostává do rukou i českému čtenáři, vkládal Durrell nejvíce ambicí, nadějí a očekávání. Soubor tohoto pětidílného cyklu je tvořen romány Monsieur aneb Kníže temnot (1974), Livie aneb Pohřbeni za živa (1978), Konstance aneb Osamělé praktiky (1982), Sébastian aneb Převládající vášně (1983) a Quinx aneb Příběh rozparovače (1985). Třebaže je Monsieur aneb Kníže temnot součástí širšího cyklu, lze jej číst i vychutnávat samostatně, ostatně samostatně byl i půvoně vydáván.

Lawrence Durrell (1912-1990) je anglický romanopisec a básník, který se narodil v Indii, celý život putoval po Středomoří a nakonec se usadil ve Francii poblíž Avignonu. Domníval se, že krajina určuje osudy lidí; bezesporu zásadním způsobem určovala jeho vlastní tvorbu, ať už přímo v cestopisných knihách, či v poezii, dramatech a především pak v románech. Durrellovo dílo bylo přeloženo do mnoha jazyků, český čtenář se měl možnost seznámit s románem Temný labyrint (1958, česky 1971) a s románovou tetralogií Alexandrijský kvartet (česky 1989). Za román Monsieur aneb Kníže temnot, první díl pentalogie Avignonský kvintet, obdržel v roce 1975 cenu James Tait Black Memorial Prize.